Shutterstock
Vaše srce nije samo snažan mišić, ono je motor vašeg tijela koji neumorno radi, svaki dan, bez pauze. U prosjeku otkuca nevjerojatnih 100.000 puta dnevno i zahvaljujući njemu živimo. Zbog toga zaslužuje svu vašu pažnju i brigu.
Na zdravlje srca u velikoj mjeri utječe ono što jedemo. Neke namirnice pružaju srcu snagu, štite ga od bolesti i pomažu mu da što dulje radi bez problema. S druge strane, postoje i one koje mu mogu naštetiti: povećati rizik od visokog tlaka, začepljenja krvnih žila, srčanih bolesti pa čak i moždanog udara.
Prema riječima kardiologa, dr. Wen-Chih Wua iz Instituta za kardiovaskularno zdravlje Sveučilišta Brown, sljedeće namirnice najbolje je izbjegavati želite li zaštititi svoje srce. To ne znači da ih nikada ne smijete pojesti, ali neka budu povremeni izuzetak, a ne pravilo na vašem tanjuru.
Govedina, teletina, janjetina i svinjetina sadrže visoke količine kolesterola i zasićenih masnoća. Prije nego posegnete za sočnim odreskom, imajte na umu da masnoće životinjskog porijekla, koje se nalaze upravo u crvenom mesu, posebno štete srcu i krvnim žilama. Zbog toga bi se konzumacija crvenog mesa trebala svesti na minimum.
Proteini su nužni za organizam, ali birajte zdravije izvore poput piletine, puretine, ribe i morskih plodova. Dostupni su i biljni proteini koji se nalaze u namirnicama poput tofua, leće, slanutka ili crnog graha. Ako ipak povremeno poželite crveno meso, nije problem no neka to bude povremeni užitak a ne svakodnevna navika.
Salame, hrenovke, paštete i drugi suhomesnati proizvodi možda su ukusni i praktični, ali s medicinskog stajališta predstavljaju prijetnju vašem srcu. Ove prerađevine često sadrže visoke količine zasićenih masnoća i soli, a u mnogima su prisutni i aditivi. Sve to može dovesti do povišenog krvnog tlaka, začepljenja krvnih žila i povećanja lošeg kolesterola, a sve su to faktori koji znatno povećavaju rizik od srčanog udara i drugih kardiovaskularnih bolesti.
Za bolju kontrolu krvnog tlaka jedite četiri porcije ovog povrća svaki dan
Redovita konzumacija ovakvih proizvoda povezuje se i s kroničnim upalama u tijelu, koje dodatno opterećuju srce. Iako vam jedan sendvič sa šunkom neće naškoditi, važno je razmišljati dugoročno i ovu vrstu namirnica prihvatiti kao povremenog a ne stalnog gosta na tanjuru.
Teško je odoljeti hrskavom pomfritu, no kardiolozi ga svrstavaju među najgore izbore za srce. Pržena hrana, naime, obiluje zasićenim i transmasnim kiselinama, koje nisu dobre za kardiovaskularno zdravlje. Osim toga, pomfrit je bogat i solju, što dodatno šteti krvnim žilama.
Zamijenite ga zdravijom verzijom: narežite krumpir i ispecite ga u pećnici s malo maslinova ulja a umjesto sendviča s prženom piletinom odaberite pečenu ili grill verziju.
Sokovi za doručak, gazirana pića uz ručak i energetski napici prije treninga – sve su to izvori dodanog šećera. Višak šećera vodi do debljanja, povišenog krvnog tlaka, dijabetesa i pretilosti a opet, sve su to faktori koji povećavaju rizik od bolesti srca.
Uz to, šećer podiže razinu triglicerida i lošeg - LDL kolesterola te potiče upalne procese u tijelu. Stoga umjesto gaziranih napitaka birajte mineralnu vodu ili običnu vodu s kriškom limuna.
Shutterstock
Nije bez razloga da ovo nazivamo "junk food". Čips, štapići i slične grickalice su pržene, visoko prerađene i prepune aditiva i soli. Redovitom konzumacijom povećavaju se rizici od debljanja, srčanih bolesti i moždanog udara.
Umjesto toga, posegnite za šakom orašastih plodova, sjemenki ili čipsom od sušenog voća. Sve su to zdravije grickalice a opet će vam biti ukusne uz omiljeni film.
Iako je mlijeko važan izvor kalcija i proteina, punomasne verzije sadrže velike količine zasićenih masnoća. Umjesto njih birajte obrano ili poluobrano mlijeko, jogurt i sir. Možete isprobati i biljna mlijeka poput bademovog ili zobenog koja su kremaste teksture i ne sadrže životinjske masnoće.
Iako svi znamo da su ukusni, slatki pekarski proizvodi poput keksa, muffina i kroasana sadrže velike količine šećera i masnoća. U redu ih je povremeno pojesti, ali nemojte ih uključivati u svakodnevnu prehranu. Kad poželite nešto slatko, odaberite voće ili orašaste plodove. Slatkiši i kolači neka budu povremeni užitak, a ne rutina.
Kurkuma kao prirodan saveznik protiv upala, bolesti srca i starenja mozga
Naše svakodnevne prehrambene navike imaju snažan utjecaj na zdravlje srca. Iako nam užurbani stil života često nameće brze obroke i prerađenu hranu, za zdravije srce neke je namirnice bolje shvatiti kao iznimku a ne kao pravilo.
Dobra vijest je da promjene ne moraju biti drastične. Nitko vam ne brani odrezak ili krafnu no važno je smanjiti unos prerađenih mesnih proizvoda, gaziranih pića i industrijskih grickalica. Fokusirajte se na svježe, cjelovite namirnice, jedite više povrća, voća, cjelovitih žitarica i zdravih masnoća.
Pravilnim odabirom hrane ne samo da ćete smanjiti rizik od bolesti, već ćete se osjećati bolje, imati više energije i živjeti kvalitetniji život.
Dijana K.M.