freepik
Znanstvenici su utvrdili da je “linearna promjena u simptomima depresije pridonijela ubrzanom gubitku pamćenja” među ispitanicima starijima od 50 godina. Prosječna dob bila im je 64 godine.
No, ne samo da depresija pogađa pamćenje nego vrijedi i obrnuto, zaključili su znanstvenici, u istraživanju koje je objavilo Američko medicinsko udruženje.
“Brža promjena u pamćenju također je recipročno povezana s bržom promjenom simptoma depresije tijekom vremena”, po američkim i britanskim znanstvenicima. U timu su bili znanstvenici i liječnici s Londonskog sveučilišnog koledža, Medicinskog centra Sveučilišta Rochester i Medicinskog fakulteta Sussexa.
Odgovor na važno pitanje: Što radi psihijatar, što psiholog, a što psihoterapeut?
“Psihološko raspoloženje i pamćenje intrinzično su povezani”, objasnili su znanstvenici, istaknuvši da, premda je kognitivna disfunkcija već prije povezana s depresijom, “smjer te veze” nije jasan.
Sudionike ispitivanja pregledavalo se svake druge godine od 2002. do 2019. testovima pamćenja i verbalne fluentnosti te procjenama simptoma depresije po Centru za epidemiološke studije, prenosi Hina Zdravlje.
Ponekad je teško simptome prepoznati ali i razumjeti, a još je teže pronaći način kako stanje olakšati. U nastavku teksta donosimo odgovore i na ta pitanja...
Simptomi lošeg raspoloženja mogu uključivati osjećaj:
Loše raspoloženje obično se poboljša nakon nekoliko dana ili tjedana.
Ako loše raspoloženje traje 2 tjedna ili duže, to bi mogao biti znak depresije.
Dodatni simptomi depresije mogu uključivati:
Često je moguće poboljšati ga malim promjenama u svakodnevnom životu. Na primjer, rješavanjem problema koji vas opterećuju ili poboljšanje kvalitete sna.
Ljudi koji plaču su sretniji i zdraviji! 10 razloga zašto je plakanje dobro
Tjelesna aktivnost nije važna samo za fizičko zdravlje; ona naime ima i iznimno snažan učinak na naše mentalno stanje. Sve više znanstvenih istraživanja potvrđuje da redovita fizička aktivnost može znatno ublažiti simptome depresije i anksioznosti, ali i pridonijeti boljem općem stanju. No ne zaboravite da vježbanje jest izvanredna potpora, ali ne smije i ne može zamijeniti profesionalnu psihološku pomoć.
Kretanje potiče izlučivanje endorfina, takozvanih hormona sreće, koji popravljaju raspoloženje, smanjuju stres i pomažu vam da se osjećate povezani i sa svojim tijelom ali i s okolinom.
Zvuči obećavajuće, zar ne? No kad se suočavate s depresijom ili tjeskobom, vježbanje često izgleda kao nešto što bi vam zadnje palo na pamet. I to je u redu. No zapamtite da u takvim trenucima čak i najmanji pokret, poput kraće šetnje ili nekoliko laganih vježbi kod kuće, može značiti prvi korak prema promjeni.
A.A.