Shutterstock
Osjećate se iscrpljeno, nesigurno i kao da vam tijelo više nije ono na koje ste navikli? Ako ste žena u četvrdesetima (pa možda i kasnim tridesetima), moguće je da se radi o prvim simptomima perimenopauze koje na prvu nikako ne biste povezali s tim periodom. Perimenopauza može biti zbunjujuća jer simptomi dolaze i odlaze, a često oponašaju stres, depresiju ili samo loš dan
Perimenopauza je, podsjetimo, prijelazna faza prije menopauze koju obilježavaju oscilacije razina estrogena i progesterona. Te hormonalne promjene mogu izazvati niz različitih simptoma. Njihova se učestalost i intenzitet mogu mijenjati, a često je teško razlikovati simptome povezane s perimenopauzom od onih uzrokovanih stresom, starenjem ili drugim zdravstvenim i psihološkim stanjima.
Donosimo vam 30 simptoma koji bi mogli objasniti sve ono što doživljavate, čak i ako nikad ne biste pomislili da to ima veze s hormonima. Ako vas nešto posebno brine, važno je konzultirati se s liječnikom.
Iznenadni osjećaji intenzivne vrućine koji se šire tijelom, često praćeni crvenilom i znojenjem. Obično su potaknuti padom razine estrogena. Teži valunzi povezani su s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.
Pretjerano znojenje tijekom sna, koje može biti toliko jako da morate promijeniti odjeću ili posteljinu. Kod nekih žena znojenje se javlja i tijekom dana.
Teško zaspite, učestalo se budite ili (pre)rano ujutro? I to je simptom, pogotovo ako tome dodamo noćno znojenje i potrebe za čestim mokrenjem noću.
Problemi s koncentracijom, zaboravljivost i smanjena sposobnost obavljanja više zadataka – i to ste primjetili? Da, i moždana magla je simptom koji može utjecati na svakodnevno funkcioniranje i radnu učinkovitost.
Muči vas "magla u mozgu" i teško mislite? Evo što je uzrokuje i kako si pomoći
Pad razine estrogena može izazvati suhoću, svrbež i nelagodu u rodnici, bolne odnose, pa čak i urinarne smetnje.
Nadutost, mučnina i nelagoda u trbuhu, pa čak i zatvor, mogu nastati kao rezultat hormonalnog utjecaja na probavni sustav. Važno je prilagoditi prehranu a ako je nadutost uporna, svakako se konzultirajte s liječnikom.
Koža postaje suha i osjetljiva, a kosa mijenja strukturu, prorjeđuje se ili raste na neželjenim mjestima. Hormonalne promjene, naime, mogu dovesti do prorjeđivanja kose na vlasištu, pojačanog rasta dlačica na licu i lomljive kose.
Uslijed hormonskih promjena i usporavanja metabolizma, dolazi do nakupljanja masnog tkiva, osobito u području trbuha. Gubitak mišićne mase dodatno doprinosi ovom procesu. Zato prilagodite prehranu i krećite se!
Nagla razdražljivost, tuga ili frustracija često su povezani s hormonalnim promjenama, stresom i lošim snom. No ni to nije sve; pročitajte sljedeće….
Shutterstock
Simptomi perimenopauze mogu uključivati nervozu, poteškoće s koncentracijom, ubrzan rad srca i bol u prsima – i sve to pod utjecajem hormonskih promjena u sustavu za regulaciju stresa.
Bol i napetost u dojkama, osobito u pojedinim fazama ciklusa, česta su pojava. Ako je bol uporna, važno je obratiti se liječniku.
Menstrualni ciklus postaje nepredvidiv: mijenja se učestalost i količina krvarenja, što je znak približavanja menopauzi. Hormonska neravnoteža može dovesti do zadebljanja sluznice maternice i pojačanog krvarenja. Promjene u intenzitetu krvarenja, krvarenje između ciklusa ili nakon odnosa zahtijevaju liječničku procjenu.
Hormonske promjene mogu povisiti razinu prostaglandina, tvari koje uzrokuju intenzivnije menstrualne grčeve.
Pad želje za seksualnim odnosima može biti posljedica hormonskih promjena, vaginalne suhoće i boli tijekom odnosa a osim toga i s umorom te promjenama raspoloženja.
Slabljenje mišića zdjeličnog dna i niža razina estrogena mogu uzrokovati nevoljno mokrenje ili simptome hiperaktivnog mokraćnog mjehura.
Pad estrogena ubrzava gubitak gustoće kostiju, što povećava rizik od osteoporoze i prijeloma.
Gubitak mišićne mase i propadanje hrskavice mogu uzrokovati bolove u mišićima i zglobovima, često pogoršane smanjenjem razine estrogena.
Imate 40 i više godina? Evo kako trenirati pametnije, jače i bez ozljeda
Smanjenjem učestalosti ovulacije pada plodnost. No ukoliko ste koristili kontracepciju, nemojte je se prebrzo odreći. Dok se menopauza ne potvrdi savjetujte se s liječnikom.
Kronični umor može biti posljedica hormonalnih oscilacija, poremećaja spavanja, promjena u načinu života i usporenog metabolizma.
Nokti postaju lomljivi i skloni pucanju, što je često povezano s promjenama u zdravlju kože i kose.
Shutterstock
Hormonalne promjene mogu utjecati na krvni tlak i razinu šećera, uzrokujući osjećaj nesvjestice ili nestabilnosti.
Niža razina estrogena može promijeniti vaginalnu floru, povećavajući rizik od bakterijske vaginoze koja ponekad zahtijeva liječenje antibioticima.
Osjećaj "gmizanja" po koži, poznat kao formikacija, neugodan je simptom povezan s perimenopauzom.
Smanjeni estrogen smanjuje zaštitnu funkciju rodnice, povećavajući sklonost infekcijama.
Promjene hormona mogu utjecati na oralno zdravlje, uzrokujući osjetljivost, upalu desni i veći rizik od karijesa.
Shutterstock
Zujanje u ušima može se javiti kao posljedica hormonskih promjena. Zvukovi mogu biti različiti – šuštanje, zvonjava, kliktanje ili zujanje i svaka osoba ih doživljava drugačije.
Palpitacije i aritmije mogu biti rezultat hormonalnih utjecaja na rad srca. Ako su učestale, nemojte se ustručavati potražiti liječničku pomoć.
Kontracepcija nakon 40: Što se mijenja i kako odabrati najbolju metodu?
Osjećaj peckanja, trnci ili utrnulost u ustima neugodan su, ali također moguć simptom perimenopauze.
Perimenopauza može povećati sklonost autoimunim bolestima, kao što su poremećaji štitnjače i reumatoidni artritis. Neke žene po prvi put razviju alergije tijekom ove faze života.
Hormonalne fluktuacije mogu izazvati ili pogoršati glavobolje, uključujući migrene, osobito u određenim fazama ciklusa.
30. Preosjetljivost na zvukove i svjetlo
Pojačana osjetljivost na podražaje poput jarkog svjetla, glasnih zvukova ili čak prevelikog broja informacija odjednom također može biti simptom perimenopauze. Taj osjećaj dolazi kao posljedica hormonalnih promjena koje utječu na osjetilnu percepciju i toleranciju stresa, a žene koje su se suočile s ovom osjetljivošću uspoređuju je s onom tijekom migrene
Perimenopauza nije samo usputna stanica prije menopauze; to je razdoblje koje može potpuno promijeniti način na koji doživljavate svoje tijelo, emocije i svakodnevicu. Mnoge žene ostanu zatečene raznolikošću simptoma jer ih je teško pronaći sve na jednom mjestu. No što više znate, to se lakše nosite s promjenama.
Ako ste se prepoznali u nekima od ovih simptoma, znajte da hormoni uistinu mogu uzdrmati gotovo svaki sustav u tijelu. Dobra vijest? Postoje načini da se ti simptomi ublaže i da ponovno preuzmete kontrolu nad svojim zdravljem i stanjem organizma. Nemojte čekati da vam svakodnevica postane nepodnošljiva. Razgovarajte s liječnikom, postavljajte pitanja i tražite rješenja koja vam odgovaraju. Perimenopauza ne mora biti borba.
Dijana K.M.