Okružena ljudima, a sama? Deset znakova koji otkrivaju duboku usamljenost kod žena

Shutterstock

Shutterstock

Ponekad osjećaj usamljenosti nije očigledan. Prikrivamo ga zauzetošću, osmijehom ili uvjerenjem da je sve u redu. No i najdruštvenije žene, one koje uvijek pomažu drugima, mogu se potajno osjećati odvojeno, nevidljivo ili jednostavno – same. Stručnjaci kažu da usamljenost nije samo prolazno stanje, već nešto što može ozbiljno utjecati na naše zdravlje i svakodnevicu.

Ako ste se ikad zapitale zašto vam nešto nedostaje, iako iz perspektive vaše okoline „imate sve“, možda ćete se prepoznati u nekim od ponašanja koja nesvjesno izražavamo kada smo usamljene. U nastavku donosimo uvid u deset takvih znakova – i savjete psihologa kako ih prepoznati i postupno se povezati sa sobom i drugima.

Može li usamljenost ugroziti i vaše zdravlje?

Psiholozi tvrde da može – i to na više razina, iako ju često zanemarujemo. Zato pažljivo čitajte:

Usamljenost ima stvaran i značajan utjecaj na mentalno i tjelesno zdravlje, društvene odnose pa čak i na dugovječnost“, objašnjava dr. Gayle MacBride, psihologinja iz Veritas Psychology Partners te dodaje:  „Povezuje se s anksioznošću, depresijom, poremećajem spavanja, povišenom razinom kortizola, pogoršanjem kroničnih bolesti i sporijim oporavkom od bolesti“, dodaje.

Prepoznavanje znakova usamljenosti prvi je korak prema ozdravljenju – ali nije uvijek lako, osobito za žene. „Žene često potiskuju osjećaj usamljenosti, uvjerene da je to nešto na što nemaju utjecaj ili da s njima nešto nije u redu“, kaže dr. Emily Guarnotta, psihologinja u Phoenix Health, dodajući kako „to vodi u začarani krug srama i izolacije.“

Psiholozi izdvajaju deset najčešćih ponašanja koja mnoge usamljene žene nesvjesno pokazuju a vi procijenite primjećujete li ih kod sebe:

1. Društvena izolacija

Odbijanje poziva ili izostanak s druženja može s vremenom postati navika. „Žena koja je usamljena možda uopće ne dobiva pozive za sudjelovanje, osjeća se isključeno, ili se sama povlači iz društvenih situacija“, navodi dr. Michele Goldman, psihologinja i savjetnica Zaklade za istraživanje depresije (Hope for Depression Research Foundation).

Neke žene izbjegavaju druženja jer im izazivaju tjeskobu ili strah od bliskosti, dodaje dr. Guarnotta.

2. Pretjerana zauzetost

„Zauzetost“ može prikriti duboku unutarnju prazninu. Žene koje su stalno u pokretu, koje 'rade sve', mogu biti upravo one koje se osjećaju najusamljenije.  „Ispunjeni raspored ne znači da osoba ima značajne i emocionalno ispunjujuće odnose“, upozorava dr. MacBride.

3. Površni odnosi

Neke žene lako sklapaju poznanstva, ali ih održavaju samo na površnoj razini i bez emocionalne bliskosti. Takvi odnosi, iako brojem možda obilni, često ne zadovoljavaju stvarnu potrebu za povezanošću.

4. Ugađanje drugima

U želji da se povežu, usamljene žene često idu preko vlastitih granica, stalno ugađaju drugima i zanemaruju svoje potrebe. To može dovesti do osjećaja iscrpljenosti, nezadovoljstva i dodatne izolacije.

5. Pretjerani optimizam

Ustrajno pokazivanje samo pozitivnih emocija, izbjegavanje „negativnih“ osjećaja i neprihvaćanje tuge ili frustracije mogu biti pokušaj prikrivanja stvarne unutarnje boli.

6. Kritičan unutarnji glas

Žene koje se osjećaju usamljeno često imaju izraženog „unutarnjeg kritičara“. Taj glas ih uvjerava da s njima nešto nije u redu i dodatno ih udaljava od drugih.

7. Hiper-neovisnost

Samostalnost je vrijedna osobina, ali pretjerana neovisnost može biti način obrane. Neke žene radije sve rade same, ne traže pomoć i ne žele ovisiti ni o kome iz straha od razočaranja ili ranjivosti.

ShutterstockShutterstock

8. Digitalno bježanje

Prekomjerno „skrolanje“, gledanje serija ili objavljivanje na društvenim mrežama može biti način da se popuni praznina i zamijeni stvarna bliskost virtualnim sadržajem.

9. Ostajanje u lošim odnosima

Strah od samoće može natjerati ženu da ostane u nezdravoj vezi. Iako zna da joj odnos šteti, alternativa koja uključuje samoću, djeluje joj još strašnije.

10. Zanemarivanje sebe

Kada nema stvarne povezanosti, žena može izgubiti motivaciju za brigu o sebi pri čemu trpe prehrana, higijena, hobiji i druge svakodnevne navike.

Kako se nositi s usamljenošću – 6 savjeta psihologa

Priznajte svoje osjećaje: Prvi korak je iskreno priznanje sebi da se osjećate usamljeno. „Budite znatiželjni kad je riječ o vašim vlastitim emocijama“, savjetuje dr. Goldman.

Potražite pomoć: Razgovor s terapeutom može pomoći da bolje razumijete korijene svoje usamljenosti i pronađete zdravije načine za povezivanje.

Uključite se u aktivnosti: Klubovi, radionice, sport, volonterski rad – sve su to načini da upoznate ljude i osjetite pripadnost. Da, možda će biti neugodno u početku, ali vrijedno je pokušaja.

Ponovno se povežite s nekim iz prošlosti: Stari prijatelji ili poznanici mogu biti manje zastrašujuća opcija nego potpuni neznanci.

Budite autentični: Ne pokušavajte se uklopiti pod svaku cijenu. Prava povezanost dolazi kad smo jednostavno - ono što jesmo.

Naučite cijeniti vrijeme sa sobom: Velika je razlika između samoće i usamljenosti. Radite na tome da vam bude ugodno kad ste sami sa sobom; to može biti iscjeljujuće.

Ukratko, usamljenost je nešto s čime se svatko može suočiti i to bez obzira na dob, životne okolnosti ili broj ljudi oko sebe. Važno je znati da s takvim osjećajem niste sami i da postoje načini kako ga prepoznati, razumjeti i postupno ga prevladati.

Bilo da je riječ o malim koracima, poput vraćanja hobijima ili javljanja staroj prijateljici, svaki pokušaj povezivanja, najprije sa sobom a potom i s drugima, vrijedan je i ljekovit. Dopustite sebi da budete ranjivi, da tražite podršku i da napravite mjesta za prave, tople odnose u svom životu.

Dijana K. M.

 


Podijeli: Facebook Twiter