Stručnjak upozorava: Ovaj predmet nikada ne biste smjeli nositi u teretanu!

Shutterstock

Shutterstock

Ljubitelji fitnessa nose razne stvari u teretanu – od modernih tenisica do najnovijih pametnih satova za praćenje napretka.

Ali stručnjaci sada upozoravaju na jedan predmet koji biste uvijek trebali skinuti prije nego što stanete na traku za trčanje ili zgrabite utege.

Iako vam možda djeluje čudno skinuti vjenčani ili zaručnički prsten prije treninga, ostavljanje nakita na ruci tijekom vježbanja može dovesti do nakupljanja znoja, prljavštine i bakterija – a može čak i uzrokovati ozbiljne ozljede.

Neil Dutta, stručnjak za nakit iz tvrtke Angelic Diamonds, naglašava da su teretane već poznate kao moguće žarišta bakterija i gljivica, s brojnim površinama na kojima je znoj i bliskim kontaktima koji olakšavaju prijenos infekcija.

Sve veća popularnost visokointenzivnih treninga dodatno povećava rizik, kaže Dutta.

Sedam razloga zašto biste uvijek trebali skinuti prsten prije vježbanja

1. Bakterije i infekcije

Nedavno istraživanje provedeno među 2.000 vlasnika prstena pokazalo je da čak 66% njih nikada ne čisti svoj nakit, iako se preporučuje čišćenje barem svakih šest mjeseci.

Vaš prsten može postati pravo „uzgajalište“ bakterija kada mu dodate znoj, prljavštinu i nečistoće s teretanske opreme, upozorava Dutta.

„Nakit nošen tijekom vježbanja skuplja bakterije koje mogu izazvati crvenilo kože, osipe ili infekcije“, kaže  i dodaje: „Ako koža ispod prstena postane bolna ili upaljena, to je jasan znak da treba skinuti prsten i temeljito ga očistiti.“

2. Oštećenje nakita

Utezi, girje, šipke – sve su to tvrdi metalni predmeti koji mogu izgrebati, saviti ili udubiti vaš nakit, čak i ako je izrađen od čvrstih metala poput zlata ili platine.

„Stalno držanje i trenje tijekom treninga slabi prsten i mogu oslabiti prsten“, kaže Dutta. „Oštećenja možda neće biti odmah vidljiva, ali se brzo nakupljaju.“

Iako je dijamant čvrst, može se okrhnuti ili puknuti ako se snažno udari – a rizik je još veći kod mekših dragulja poput safira ili smaragda.

3. Natečeni prsti i iritacija

Znoj, prljavština i kemikalije iz sredstava za čišćenje u teretani mogu negativno utjecati i na vašu kožu i na vaš nakit.

Nečistoće i znoj koji se nakupljaju u pukotinama prstena mogu umanjiti sjaj nakita i ubrzati trošenje metala i kamenja.

Imate 40 i više godina? Evo kako trenirati pametnije, jače i bez ozljeda

Tijekom vježbanja cirkulacija se pojačava, što može dovesti do oteklina prstiju – pa prsten koji vam inače savršeno pristaje može postati preuski i težak za skinuti. „Otekli prsti i uski prsten čest su razlog dolaska na hitnu pomoć“, kaže Dutta.

„Izbjegnite rizik tako da prije vježbanja skinete prsten.“

4. Ozljede prsta 

Ova ozljeda nastaje kada se prsten zakači za opremu i snažno povuče prst, što može izazvati ozbiljna oštećenja kože, tetiva ili kosti. Svake se godine prijavljuju deseci tisuća ovakvih ozljeda, najčešće u teretanama ili tijekom sportskih aktivnosti.

5. Rizik od gubitka prstena

Znojni prsti i nagli pokreti tijekom treninga povećavaju rizik da vam prsten sklizne s ruke, a da to ni ne primijetite, upozorava Dutta.

6. Intenzivni treninzi su posebno opasni

Treninzi poput CrossFita, HIIT-a, dizanja utega i funkcionalnog treninga sve su popularniji – ali istovremeno predstavljaju najveći rizik za vaš nakit. „Visokointenzivni treninzi su sjajni za kondiciju, ali su nemilosrdni prema nakitu“, kaže Dutta.

„Kombinacija teških utega i brzih pokreta povećava šanse da se prsten zakači, udari ili ošteti.“ Posebno su problematični funkcionalni treninzi koji uključuju razne sprave i zahvate koji lako mogu zakačiti nakit.

Treningom snage smanjite rizik od osteoporoze i prijeloma

Iako vam je prsten dragocjen, a možda i simbolično važan, skidanje prije vježbanja nije samo pitanje estetike, nego sigurnosti, higijene i očuvanja nakita. Zaštitite i sebe i svoj nakit – ostavite ga kod kuće prije sljedećeg treninga.

A.a.


Podijeli: Facebook Twiter