OTKRIVA ISTRAŽIVANJE

Dijabetes tijekom trudnoće povezan s većim rizikom ADHD-a i autizma kod djece?

Shutterstock

Shutterstock

Još uvijek nije jasno uzrokuje li dijabetes doista te probleme, ali novo istraživanje pokazuje kako je ovo stanje u trudnoći povezano s povećanim rizikom od poremećaja poput ADHD-a, autizma i drugih neurokognitivnih teškoća kod djece.

Analiza koju prenosi CBS News nedavno je objavljena u časopisu The Lancet Diabetes & Endocrinology. Njome je obuhvaćeno više od 56 milijuna trudnoća iz više od 200 studija. Stručnjaci su zaključili kako su djeca majki koje su imale dijabetes tijekom trudnoće 28% sklonija razvoju neuroloških razvojnih poremećaja u usporedbi s djecom čije majke nisu imale dijabetes.

Kod majki s dijabetesom u trudnoći, djeca su (u usporedbi s djecom čije majke nisu imale dijabetes tijekom trudnoće) imala 25 posto veći rizik za autizam, 30 posto veći za poremećaj pažnje i hiperaktivnost i 32 posto veći za intelektualne teškoće. Također, rizici su bili 20 posto veći za komunikacijske poteškoće, 17 posto za motoričke poteškoće te 16 posto za poremećaje u učenju.

Studija je pokazala da povećani rizik vrijedi za obje vrste dijabetesa: gestacijski koji se razvija tijekom trudnoće, kao i za prethodno dijagnosticirani dijabetes tipa 2.

“Znamo da visoke razine šećera u krvi tijekom trudnoće mogu uzrokovati različite neurološke poremećaje,” izjavila je dr. Céline Gounder, medicinska suradnica CBS Newsa i glavna urednica za javno zdravstvo pri KFF Health News, gostujući u emisiji "CBS Mornings".

“Najvjerojatnije se radi o kombinaciji povišene glukoze, ali i upalnih procesa, hormonalnih promjena te utjecaja na ekspresiju gena tijekom fetalnog razvoja“, dodala je.

Dr. Gounder je također istaknula kako dijabetes u trudnoći povećava vjerojatnost da će novorođenče imati povećanu porođajnu težinu, što može dovesti do komplikacija tijekom poroda.

Planiranje trudnoće i kontrola kroničnih stanja

Za žene koje planiraju trudnoću, a imaju dijabetes ili neko drugo kronično zdravstveno stanje, preporučuje se odgoditi začeće dok se stanje ne dovede pod kontrolu, ali i kontinuirano praćenje stanja tijekom trudnoće. Kontrola kroničnih bolesti, poput dijabetesa, prije začeća i tijekom trudnoće iznimno je važna.  “Ako imate dijabetes i razmišljate o trudnoći, svakako se posavjetujte sa stručnjakom. Planiranje i praćenje trudnoće u takvim slučajevima ključno je za zdravlje i majke i djeteta,” dodaje dr. Gounder.

Neovisni stručnjak: Povezanost majčinog dijabetesa s autizmom kod djece dobro je poznata

Dr. Magdalena Janecka s Medicinskog fakulteta NYU Grossman proučava veze između izloženosti u maternici i razvoja djeteta no nije bila uključena u ovo istraživanje. Ipak navodi kako je povezanost majčinog dijabetesa s autizmom kod djece dobro poznata.

Ovakva analiza omogućuje detaljnu analizu podskupina, kao što su majke s već postojećim ili gestacijskim dijabetesom, ili kao što su djeca s autizmom u odnosu na one s ADHD-om ili poremećajima kretanja, ali ne može dokazati uzrok i posljedicu, rekla je dr. Janecka.

SAD: Smanjenje sredstava za javno zdravstvo

Istovremeno, dok znanstvena istraživanja daju ovakve vrijedne rezultate, u SAD-u se smanjuje novčana potpora institucijama koje se time bave. Na to upozorava i dr. Gounder navodeći kako je  nedavna odluka Trumpove administracije o smanjenju sredstava američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pogodila i odjel za zdravlje majki i djece.

“Ti su stručnjaci razvijali smjernice za kontracepciju žena s kroničnim i složenim zdravstvenim stanjima”, pojasnila je Gounder.

S druge pak strane, zdravstveni dužnosnici Trumpove administracije pozvali su na daljnja istraživanja o tome jesu li cjepiva uzrok autizma, a koju je znanost opovrgla. Ova studija dolazi na tragu tih istraživanja.

Ovi rezultati jasno pokazuju koliko je važno kontrolirati kronične bolesti, poput dijabetesa, prije začeća i tijekom trudnoće. Odgovarajuća medicinska skrb i informiranost može utjecati na smanjenje rizika od mogućih neuroloških poremećaja kod djeteta. Briga o zdravlju ima dugoročne koristi, kako za majku tako i za dijete.


Podijeli: Facebook Twiter