Je li rak jajnika samo ženska stvar? Iako pogađa žene, posljedice se tiču čitavog društva...

sve za nju

sve za nju

Povodom Svjetskog dana borbe protiv raka jajnika, koji se obilježava 8. svibnja, podsjećamo na važnost zajedničke borbe protiv ovog najsmrtonosnijeg ginekološkog karcinoma. Rak jajnika često ostaje neprepoznat sve do uznapredovalih stadija bolesti, stoga je cilj ovog međunarodnog dana podizanje svijesti o važnosti ranog otkrivanja i liječenja. Udruga Sve za nju osmu godinu zaredom provodi kampanju "To nisu samo ženske stvari", kojom liječnike, medicinske sestre, pacijentice i građane kako bi zajednički širili znanje o simptomima raka jajnika, poticali pravovremeno liječenje te pružali potrebnu podršku oboljelima. U sklopu kampanje održan je okrugli stol, a 17. svibnja na Bundeku će se održati i javnozdravstvena akcija istog naziva.

Naziv kampanje izravno odgovara na pitanje: Je li rak jajnika samo ženska stvar? – poručujući da, iako pogađa žene, posljedice se tiču čitavog društva.

Na okruglom stolu 7. svibnja u Hotelu International sudjelovali su stručnjaci iz područja kirurgije, onkologije, ginekologije, sestrinstva i psihologije, kao i predstavnice pacijentica: Mario Šekerija, Kristina Katić, Višnja Matković, Marko Klarić, Renata Obrad-Sabljak i Đurđica Zlodi. Fokus je bio na dijagnostici i liječenju raka jajnika i raka tijela maternice. Psihologinja Maja Erceg Tušek moderirala je panel posvećen iskustvima žena koje žive s dijagnozom raka jajnika, a tribinu je vodila Ljiljana Vukota.

Kampanja nije samo informativnog karaktera – ona je i poziv na akciju. Iz udruge Sve za nju poručuju: “Potičemo žene da aktivno prate svoje zdravlje i prepoznaju rane znakove raka jajnika, dok partnere, obitelji i društvo pozivamo da im pruže punu podršku. Drago nam je da raste zajednica podrške ženama.”

Prema podacima iz Registra za rak za 2022. od svih ginekoloških karcinoma oboljele su 1664 žene, a  2023. umrlo je njih 679. Od raka jajnika oboljelo je 419 žena, a od raka tijela maternice 817. Od raka jajnika 2023. umrle su 283 žene, a od raka tijela maternice 203. Kako je istaknuto, jedan od važnih rizičnih čimbenika i uzroka rasta pojavnosti raka tijela maternice je debljina.

Budući da nema probira za rak jajnika i rak tijela maternice posebno je važno razvijanje svijesti o rizicima, simptomima i redovitim kontrolama. Rana dijagnostika i personalizirano multidisciplinarno vođeno liječenje u visoko volumnim centrima ključni su za ishode. U izboru terapije uzimaju se u obzir karakteristike pacijentice i tumora te se provode različita testiranja kako bi liječenje bilo ciljano, optimalno, pravodobno i personalizirano. Upravo takva treba biti i dijagnostika, personalizirana i u skladu s osobnim rizikom za pojavu bolesti. Osim liječenja panelisti su se dotakli teme prevencije i mogućnosti zaštite kao i potrebe dodatnog širenja dostupnih terapijskih opcija te sustavnog prikupljanja podataka o ishodima liječenja.

O tome kako je živjeti s rakom jajnika, kako se suočiti i nositi s dijagnozom i nuspojavama liječenja, gdje su pronašle podršku govorile su dvije pacijentice vrlo iskreno i emotivno, ali nimalo patetično i obeshrabrujuće. Dvije sjajne, inspirativne žene prenijele su sudionicima dio svoga iskustva od postavljanja dijagnoze do danas.

Udruga Sve za nju kontinuirano pruža podršku oboljelima u Centru za psihološku pomoć, a kroz suradnju s medicinskom strukom, oboljelima i građanima promiče svijest o važnosti sveobuhvatne skrbi. Oboljele osobe i članovi obitelji mogu se obratiti Udruzi za informiranje, stručnu psihološku podršku, savjetovanje o prehrani, informiranje o genetici i pravima i uključiti se u brojne programe.

Rak jajnika jest ženska bolest, ali nije samo ženski problem. „Uključite se i vi. Obilježimo Svjetski dan borbe protiv raka jajnika stvaranjem pozitivnih promjena u vlastitoj zajednici. Kampanja "To nisu samo ženske stvari" naglašava zajedničku odgovornost žena i muškaraca, zdravstvenih ustanova, stručnjaka, institucija, udruga i cijelog društva. Dijeljenjem informacija i podrškom možemo zajedno doprinijeti ranoj dijagnozi, prevenciji i najboljim ishodima liječenja. Možete to učiniti 17. svibnja na Bundeku na javnozdravstvenoj akciji „To nisu samo ženske stvari“ koja je dio cijele kampanje“, poručuju iz SVE za NJU.

Okrugli stol održan je u partnerstvu s kompanijom AstraZeneca te uz podršku Hrvatskog ginekološkog onkološkog društva, Hrvatskog društva medicinskih sestara, tehničara i primalja, KBC-a Zagreb, Studentske sekcije za ginekologiju i opstetriciju, Studentske sekcije za imunologiju i onkologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kao i organizacije World Ovarian Cancer Coalition.

Fotografije: SVE za NJU


Podijeli: Facebook Twiter